Prostory MŠ

Naše mateřská škola se nachází cca 150m od hlavní silnice na Partutovice a Potštát směrem na obec Střítež nad Ludinou.  Před bránou MŠ se nachází menší parkoviště. Za branou se rozprostírá rozlehlá velká zahrada s herními prvky – pískoviště, houpačky, skluzavky, tunel, šikmé plošiny s nášlapy a schody, ovál pro běh či jízdu na odrážedle a kole. Máme i malou zahrádku, kde pěstujeme a zároveň pozorujeme sezónní rostlinky – hrášek, fazole, jahody, brambory….atd. Celá zahrada je lemovaná vzrostlými ovocnými stromy, které nám v létě poskytují ochranu před sluncem, a sladká jablka.

Vnitřní prostory školky jsou plně bezbariérové a začínají vstupní halou, kde si vyzouváme boty. Dveře po pravé straně vedou do „Pracovny předškoláků“, která slouží pro důkladnou přípravu a opakování dovedností budoucích prvňáčků. Dveře po levici nás dostanou do skladu hraček a pomůcek na zahradu a pískoviště. Následuje šatna, kde každé dítě má své místo s přihrádkou označeno fotkou.  Je tu zrcadlo pro kouknutí, jak mi to dnes sluší, info nástěnka s programem aktuálního týdne a stěny jsou vyzdobeny dětskými pracemi pro potěšení se ze své práce a můžeme vstoupit do třídy.

Třída se dělí z jedné třetiny na jídelní (pracovní) prostor se stolky a židlemi. Nachází se zde výdejní okénko stravy a druhé pro ukládání použitého nádobí. Máme kuchyňský ostrůvek pro tácy se svačinkou a na uložení tácků, talířů, příborů, které si děti chystají samostatně k obědu nebo svačině. Je zde umístěn i celodenní pitný režim. Komody s psacími a výtvarnými potřebami doplňují pomůcky praktického života uložené podél tohoto prostoru. Součástí je i magnetická nástěnka a 2 tabule pro grafomotorické cvičení.

V této části třídy vstupujeme do sociálního zázemí školky – 5 umyvadel a zrcadel, 4 záchody a pisoár. Prostor se záchodky a pisoárem a prostor s umyvadly je oddělen.

Další dvě třetiny třídy slouží jako herna. Pokrývá ji celoplošný koberec, na kterém si děti rozmotávají malé koberečky pro své činnosti a hry.  Obvod herny je lemovaný vzdělávacími komodami s didaktickým, herním a montessori materiálem. Zde využíváme také klavír pro hudebně-estetické činnosti. Elipsa na koberci slouží pro zklidnění a společné scházení dětí a pedagogů. Na stěně je jednoduchý kalendář pro orientaci v čase a přírodních jevech.

Lehátka pro odpočinek ukládáme do rohu ve třídě. Na chodbě v budově využíváme jednu místnost pro sklad ložního prádla a lůžkovin. Odpočíváme přímo ve třídě při poslechu pohádky.

V budově je samostatný vchod pro sklady, kotelnu a kuchyň. Všechny tyto místnosti jsou zrekonstruované a plně vyhovující kapacitě mateřské školy. Budova je vytápěna dvěma plynovými kotly, je prováděna revize jak plynu tak, elektroinstalace. MŠ je napojena na městský vodovod Hranice. V budově je wifi a učitelský PC.

Někdo možná ocení, někdo možná zavrhne, ale ve škole nemáme televizi ani počítač určený pro výuku či samostatnou práci dětí. Tím spíše se snažíme, aby nabízený materiál, pomůcky i výběr aktivit pro děti byl pestrý a co nejvíce je obohatil přímo fyzicky.  Proto i využíváme častého pobytu mimo areál mateřské školy – v blízkém lese a na obecním hřišti.